Hoş Geldiniz (2)

Kategori: Uncategorised Pazartesi, 11 Mart 2019 tarihinde yayınlandı. Super User tarafından yazıldı.

Ayak Mantarı Nedir?

Özellikle yazın sıcak havalar nedeniyle ayakta mantar oluşumu sık görülmektedir. Bunun için ortak kullanım malzemelerine dikkat ederek, ayakkabıların da değişimli kullanılması gerektiğini belirtiyor uzmanlar. Ayaklarda oluşan mantarın en büyük sebebi sıcak havalarda oluşan nemdir ve mantar bulaşıcı bir cilt hastalığıdır.

Hayvanlardanbaşkalarının eşyalarından ve nemden oluştuğunu unutmamalıyız. Bu yüzden ortak kullanım malzemeleri çok dikkatli ve kullanan kişiler tarafından temiz kullanılmalıdır. Bu ortak alanlaryüzme havuzlarıbanyolarortaklaşa kullanılan terlik ve tarak gibi malzemelerden de mantar bulaşabilmektedir. Mantar en çok deride saçta, ayakta ve tırnakta görülüyor.

Ayakların Kuru Kalması Çok Önemli

Mantardan korunmak için yapılması gereken en önemli şey ayakları kuru tutmaktır. Ayakta mantar olduğu haldeayağımızı nemli bırakırsak hem tedavi daha zorlaşmış olur, hem de mikroplara daha çok ortam hazırlamış oluruz. Eğer parmağınızın arasında beyazlanma şeklinde oluşan mantar varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir çünkü bu durum bakteriyel enfeksiyonlara işarettir. Ayakları kuru tutmanın dışında, ilaç tedavisi de mantar tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç mantarı geçiriyor ancak daha sonradan tekrarlama olasılığı çok yüksek oluyor. Bu yüzden ilaç tedavisini mantar geçti diye hemen bırakmamak, uzun tutmak gereklidir.

Mantarın Tekrarlamasını Nasıl Önleriz?

Mantar tedavisinde ilaç kullanıldığı zaman mantar geçer ancak tekrarlama olasılığı yüksektir. Bu yüzden tekrarlamasını önlemek gereklidir. Bunun için yapabileceğiniz şeylerden biri, ayakkabınızın içine mantar spreylerinden kullanmaktır. İlaç tedavisinde ya krem ya da sprey verilmektedir. Spreyi ise ayakkabılarınıza sıkarak tekrarlamasını engelleyebilirsiniz ve ayakkabıları değişimli giymek de çözüm olabilir. Yazın ise kapalı değil de delikli, yanları açık tarzda ayakkabı veya sandaletler edinebilirsiniz. Çorap kullanımı da önemlidir. Burada nemi emecek olan çoraptır. Yalnız kullanılacak çorapların da mutlaka pamuk olmasına özen gösterin.

Ayak Mantarından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Mantar karanlık, nemli ve sıcak bölgelerde ortaya çıkar. Bu tarife göre, ayakkabı içleri,hava almayan ayaklar, ayak mantarının oluşumu için uygun zemini oluşturuyor. İşte ayak mantarından kurtulmanın yolları;


1. Uzun süre dar ve kapalı ayakkabı giymeyin. Dar ayakkabılar ayaklarınızın terlemesine yol açabilir. Böylelikle günümüzde sıkça görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olan ayak mantarı sorunsalına neden olabilmektedir.

dar ayakkabılar ve sıkan ayakkabılar


2. Ayak mantarına neden olan en büyük faktörlerden bir tanesi de sürekli aynı ayakkabıyı giymektir. Ayakkabı çeşidinizi arttırarak ayak mantarını önleyebilirsiniz.

ayni-ayakkabi-kullanimi.jpg


3. Hava alan, terleme yapmayan ayakkabı seçin. Ayak mantarında ayakkabı seçimi son derece önemlidir.

ayak mantarı sorunsalı


4. Banyodan sonra ayaklarınızı iyice kurutun. Islak ayaklar sağlık açısından son derece sakıncalıdır.

ayaklarınızı kurutun


5. Pamuklu ve ter emen çorapları tercih edin.

pamuklu çorap tercihi


6. Ayaklarınızı sirke ile yıkayın. Sirkeli suda yaklaşık 40 dakika ayaklarınızı bekletin. Suyun ılık olmasına özen gösterin.

ayak mantarı sirkeli su


7. Plaj ve havuz sonrası ayaklarınızı iyice yıkayın. Plajlar ve havuzlar içerisinde fazlasıyla bakteri ve mikrop barındırmaktadır.

havuz


8. Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka kullanın.

doktor ve ilaç


9. Gerekli durumlarda, hastalıklı tırnağınızı ameliyatla aldırın ve en ufak bir belirtiyi ihmal etmeden, hemen doktora başvurun.

ayak bakımı

 

UYARI !

İçeriğimiz de yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Mantar toplumda yaygın bir hastalık olmasına rağmen, bu durumla karşılaşan insanların konuyu önemsememesi veya yok sayması da yaygın bir davranıştır. Bu yanlış yaklaşım, tedavi süreçlerini olumsuz etkilemektedir.

İnsanlar bu sorunla karşılaştıklarında psikolojik olarak kendilerini toplumsal bir baskı altında hissederler. Hijyen konusundaki eksikliğin mantara sebep olduğu düşüncesi, bu baskının ana sebebidir. Gerçekte, mantar hastalığının hijyen yanlışlarından kaynaklanmış olması şart değildir, başka etkenler de ihtimal dahilindedir.

Tırnak hastalıkları arasında en sık rastlanılanı tırnak mantarıdır. Deride oluşan mantarın temas ile ya da dolaşım yolu vasıtası ile tırnağa bulaşması tırnak mantarının oluşma sebepleri arasında en çok rastlanılanıdır. Mantarlı bölgeleri kaşımak mantarın yayılması için zemin hazırlar, kaşıma esnasında mantar el tırnağına ve oradan başka organlara bulaşabilir.

Tırnak zedelenmeleri ayak tırnak mantarının tırnak altına yerleşmesi için kapı açarlar:

• Sert bir yere çarpma, ezilme, zedelenme gibi tüm travmalar 
• Tırnak kesiminin çok derin yapılması
• Çok sıkı, ince burunlu ayakkabılar

Nemli ortamlarda ya da ortak kullanım alanlarında (havuz, hamam vb) çıplak ayakla gezmek, ayakların yıkamadan sonra yeterince kurulanmaması, ayakkabı içlerinin terli/nemli olması, aşırı terleme, dengesiz beslenme mantarı tetiklerken; diyabet, sinir hastalıkları, dolaşım hastalıkları, bağışıklık sistemindeki zayfılık ve ileri yaş da tırnak mantarına karşı direnci düşürür.

Ayak tırnak mantarı, tırnağın görünümünü ve şeklini bozar, kötü kokuya sebep olabilir. Tırnak kalınlaşmasına, tırnak uçlarında kepeklenme tarzı dökülmelere, çeşitli renk bozukluklarına ve çatlaklara sebep olabilir. Mantar, tırnak yatağını ve plağını etkileyebilir tırnak köküne kadar inebilir.

Gösterim: 1508