Tırnak ve Ayak Mantarı Kimlerde Daha Sık Görülür

Kategori: Uncategorised
Perşembe, 28 Mart 2019 tarihinde yayınlandı.
Super User tarafından yazıldı.

Tırnak ve ayak mantarı özellikle yaşlılarda, orta yaşlılarda ve gençlerde görülür. Çocuklarda çok fazla tırnak mantarı görülmemekle birlikte, düşük oranlarda görülebilir. 

Tırnak mantarına, özellikle diyabet hastalarında çok sık rastlanır. Bunun dışında dolaşım bozukluğu olanlarda, kemoterapi ve kortizon tedavisi görenlerde, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi çöküntüye uğramış kişilerde de sık ortaya çıkabilir. 

Mesleği gereği ıslak ortamda bulunanlarda, uzun süre naylon içeriği yüksek ayakkabı giyenlerde, uzun süre yürüyenlerde ve spor yapanlarda tırnak mantarı sık görülür. 

Ayakta Mantar Enfeksiyonu (Atlet Ayağı)

Kategori: Uncategorised
Cuma, 22 Mart 2019 tarihinde yayınlandı.
Super User tarafından yazıldı.

Ayak mantarı (Tinea pedis) (Atlet Ayağı)
Ayak mantarı dermatofit denilen mantar organizamsının ayakta yaptığı bir tür enfeksiyondur. Ayakta mantar enfeksiyonuna çok sık rastlanır, hemen herkes hayatında bir kez mantar enfeksiyonu geçirir. Daha sıklıkla sıcak ve nemli bölgelerde erkelerde daha fazla görülür. En sık etkenler Trichophyton rubrum, Trichophyton  interdigitale, Epidermophyton floccosum türü mantarlar etkendir. Aynı mantar türü kasık bölgesinde de enfeksiyona neden olabilir. Mantar özellikle karanlık, nemli ve ılık ortamlarda kolaylıkla ürer. Ayakkabının içindeki ayaklar mantarın üremesi için çok uygundur.

Hastalık bir veya iki ayakta birden aşağıdaki klinik tipleri ile görülebilir:
İnterdigital tip: Ayak parmak araları (özellikle son 4 ve 5 parmak arası) soyulur, kabuklanır ve pullanır.
Kronik hiperkeratotik (kuru, kalınlaşmış tipi) : Ayak tabanlarında kuru pullanmış alanlar şeklinde görülür. Özelikle bu tipin aşırı formlarında,  tüm ayak tabanı, topuk ve ayakların yanları kurudur, fakat kızarıklık ve kaşıntı yoktur. (Mokasen tipi) Bu tip de ayak sırtındaki ciltte değişiklik olmaz.
Atlet ayağı: özellikle 4.ve 5. parmaklar arasında olmak üzere; deri nemli, kaşıntılı ve pullanmıştır.
Dizhidrotik tip: Ayak sırtı ve kenarlarında gruplar halinde su toplamaları oluşur. Bu tip egzema ve sedef ile karışabilir.
Tinea corporis tipi: Tinea corporis vücutta görülen mantar enfeksiyonudur ve bu enfeksiyondaki gibi halka tarzında  kuru kızarık alanlar ayak sırtında görülür.

Ayakta mantar enfeksiyonu nasıl gelişir?


Hastalık her yaşta görülebilmekle beraber, çocuklarda nadir görülür. Mantar sporları, banyo zemini, spor soyunma odaları ve havuzlarda aylarca yaşayabilir. Ortak yaşanan yerlerde çıplak ayakla dolaşmak, başkasının havlu çorap ve ayakkabılarını kullanmak hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Bazı insanlar için dirençli bir şekilde ayak mantarına meyilli olabilmektedirler. Özellikle spor yapanlar, sık abdest alanlar, devamlı kapalı hava almayacak tüde ayakkabı giyenler, özellikle aynı çorap ve ayakkabıyı uzun süre giyenler, aşırı ayak terlemesi olanlar, kemoterapi veya kortizon benzeri ilaç kullanımı, AIDS gibi hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi yetmezliği olanlar dolaşım bozukluğu olanlar (örneğin lenfödem) tekrar eden dirençli enfeksiyonlara yakalanma riskine daha fazla sahiptirler.

Ayaktaki bütün cilt döküntüleri mantara bağlı olarak gelişmediğinden, ayaktaki her döküntü için mantar ilacı kullanılması döküntünün kötüleşmesine neden olabilir. Bu durumda bir Dermatoloji uzmanına başvurunuz. Doktorunuz size doğru tanıyı koyarak, doğru tedaviyi verecektir. Tedavi edilmeyen mantar enfeksiyonunda ayakta su kabarcıkları ve çatlamalar meydana gelir ve ikincil olarak bakteri enfeksiyonu gelişebilir.

Hastalığa nasıl tanı konulur ?
Hastalığın tanısı muayene veya gerekirse mikroskopik inceleme sonrası konulur. Gerek görülürse de mantar kültürü yapılır.

Ayaktaki mantar enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?
Mantar tanısı konulduğunda tedavi bir an önce başlanmalıdır. Basit olgularda antifungal içeren kremler etkilidir ve yanma kaşıntı gibi bulguları hızla giderirler. Şiddetli olgularda eğer enfeksiyon krem tedavilerine dirençli ise antifungal tabletler kullanılabilir. Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonunun tedavisi güçtür ve antifungal tabletlerin aylarca kullanılması gerekir. Tedavinin düzgün uygulanması gerekir. Derinizde herhangi bir bulgu olmadığı halde mantar derinizde halen yaşıyor olabilir, bu durumda tedavinin erken kesilmesi tekrara neden olabilir.

Eğer ayak mantarı tedaviye direnç gösterirse aşağıdaki durumlar söz konusu olabilir:
Tedavisi yapılmamış tırnak mantarı olması
Aile içi veya ortak yaşam alanlarından yeniden bulaşma
Diğer aile bireylerinin tedavi edilmemesi
Mantar zannedilen cilt sorununun egzema veya sedef olması

Hangi vakalar tedaviye dirençlidir? 
Özellikle tırnak mantarı olup da tırnak mantarı tedavi edilmeyen hastalar
Bulundukları mekanlar itibari ile mantar ile karşılaşma olasılığı olanlar
Aile bireylerinin tedavi edilmediği durumlar 
Bulguların mantardan değil, egzama veya sedef nedeniyle olması
Mokasen tipinde dirençli mantar enfeksiyonunun olması
  
Ayakta mantar enfeksiyonundan korunmanın yolları nelerdir?

MantarProf ürünümüzü kullanarak %100 doğal bir tedaviye ulaşabilirsiniz.

https://www.mantarprof.com/

 

Ayak mantarının etkileri nelerdir?

Kategori: Uncategorised
Salı, 19 Mart 2019 tarihinde yayınlandı.
Super User tarafından yazıldı.

Ayak mantarının etkileri nelerdir?

•    Ayakta deri döküntüsüne neden olur
•    Ayak kokusu yapar
•    Karşı konulamaz kaşınmalar ile deride tahrişe neden olur
•    Koku ve tahrişin yanı sıra alerjik reaksiyonlarda görülür. 

Ayak mantarının nedenleri nedir? 

•    Ayağınızın çok terlemesi
•    Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymek
•    Islak zemine ayak basmak
•    Halka açık spor merkezlerini kullanmak
•    Kalabalık havuz kullanımı 
•    Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamamak 
•    Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

Ayak mantarı bulaşıcı mı?

Ayak mantarı hızlı bir şekilde bir ayaktan diğer ayağa ya da kişiden kişiye çok kısa sürede bulaşır. Hızlı bulaşması aile bireyleri arasında görülme olasılığını arttırır. Özellikle güzellik salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı okul gibi ortak alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. Ayrıca ortak kullanılan ayakkabı, çorap, terlik, havlu gibi ürünler de ayak mantarının kolaylıkla bulaşmasını sağlar.

Bu sebeple sağlık açısından ayak mantarı enfeksiyonuna yakalanmamak için başkasına ait kişisel eşyaları kullanmamalısınız.

Ayakta mantarını önlemek için ne yapılır?

•    Ayaklarınızı her gün yıkayın
•    Çoraplarınızı her gün değiştirin
•    Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin
•    Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın
•    Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu gibi kişisel eşya kullanmayın
•    Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu veya saç kurutma makinesiyle iyice kurutun
•    Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin
•    Kendinize ait pedikür seti kullanın

Ayak tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Kategori: Uncategorised
Salı, 19 Mart 2019 tarihinde yayınlandı.
Super User tarafından yazıldı.

Ayak mantarı, adından anlaşılacağı üzere mantarların sebep olduğu bir tür deri rahatsızlığıdır. Çoğu insan ömründe en az bir kere bu hastalığa maruz kalır. Nasıl ki çoğu mantar türü karanlık, sıcak ve nemli ortamları seviyorsa, ayak mantarı da aynı şekilde bu şartlar altında oluşur. Ayakkabı içerisinde uzun süre kalan ayaklar, mantarların üremesi için oldukça elverişlidir. Özellikle çalışan insanlarda gün içerisinde ayakların ayakkabı içerisinde uzun süre kalması mantar hastalığına sebep olan başlıca faktörlerdendir. Dar ve kapalı ayakkabı kullanımı, ayakların aşırı terlemesi, yıkandıktan sonra ayakların kurulanmaması, uzun süre spor yapmak ve ayak yaralarına sahip olmak mantarlarların oluşumuna zemin hazırlar. Ayak mantarları bulaşıcıdır ve ayakkabıların, çorapların veya terliklerin ikinci bir kişiyle paylaşılmasıyla, toplu kullanım alanları olan spor salonları, hamamlar ve yüzme havuzlarında yerlere çıplak ayakla basılmasıyla kolaylıkla bulaşabilir.

Ayak mantarlarının görsel belirtileri açısından birkaç türü vardır:

  • Ayak parmakları arasında yarılmalar, iltihaplı görünüm ve soyulmalar,
  • Ayaklarda oldukça kaşıntılı, içi su dolu küçük kabartılar, kızarma ve bunu takip eden yaralar,
  • Ayak tabanında oluşan döküntüler, kepeklenme ve kızarmalar,
  • Ayak tırnaklarının kalınlaşması, tırnakların renginin değişmesi, takip eden süreçte tırnakların soyulması ve olası tırnak kaybı,

Ayak mantarlarının tırnağa da bulaşmasıyla tırnak mantarı da oluşabilir. Tırnak mantarı görülen hastalarda tırnakların rengi koyu sarı bir renk alır ve tırnak sağlığının bozulması bu durumu takip eder.

Ayak mantarı tedavisi için nasıl bir yol izlenir?

Öncelikle ayak mantarı tedavisinin en etkili yolu ayak mantarı bulaşabilecek ortamlardan uzak durmaktır. Ayak sağlığına dikkat ederek mantarla en etkili şekilde mücadele edilebilir. Ayaklar her gün düzenli olarak temizlenmeli, bol su ile yıkandıktan sonra temiz bir havluyla parmak aralarına kadar özenli bir şekilde kurulanmalıdır. Ayrıca sıcak yaz aylarında hava alan ayakkabılar giymek, ter emici çorapları tercih etmek, antifungal spreyler veya pudralar kullanmak hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir.

Hastalık ortaya çıktıktan sonra mutlaka bir cildiye uzmanına danışmak gerekir. Tedavi için mantar karşıtı krem ve spreyler tercih edilebilir. Bazı durumlarda oral olarak antifungal ilaçların kullanılması uzman tarafından önerilebilir. İlaçların her gün düzenli olarak aynı saatte kullanılması mantar hastalığının zamanla ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak yukarıda yer alan temizlik ilkelerine uyulması tedavi süreci için oldukça elzemdir. Tedavi için birçok doğal yöntem de mevcuttur. Ayakların içine sokulabileceği bir sıcaklığa kadar ısıtılan suyun içerisine sirke ilave edilir ve su soğuyana kadar ayaklar bu suda bekletilir. Zamanla mantarların yok olmaya başladığı görülecekir. Bunun yanında karbonat da mantar tedavisinde oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Yine bir miktar su ısıtılıp içerisine karbonat eklenip ayak su soğuyana kadar içinde bekletilebilir. Daha az sıcak su içerisine karbonat eklenip macun kıvamına gelene kadar karıştırılıp mantarlı bölgeye uygulanabilir. Bu gibi doğal yöntemler bazı durumlarda mantar için önerilebilen doğal tedavilerdendir.

Ayak tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Ayak tırnak mantarı da ayak mantarı ile aynı sebeplerden dolayı ortaya çıktığı için tedavi yöntemleri aynıdır. Sprey ve kremlerle birlikte uzmanlar oral ilaçlar da önerebilir. Bunun yanında bazı tırnak mantarı ilaçları da tedavi için kullanılabilir. Ayaklar güzel bir şekilde yıkanır. Mantarın oluştuğu tırnak derinden daha içeride kalmamasını sağlayacak şekilde kesilir. Daha sonra tırnak güzelce törpülenir ve ilaç mantarlı tırnağa uygulanır. Günde birkaç defa bu şekilde ilaç uygulanmalıdır. Bu şekilde tırnak mantarı iyileşme gösterecektir. Son olarak ayak mantarı ve ayak tırnak mantarı için en önemli tedavi hijyendir. Lütfen ayaklarınıza değer verin ve hijyenine özen gösterin. Rahat ayakkabılar kullanın ve birkaç ayakkabıyı değiştirerek kullanmaya dikkat edin. Her gün ayaklarınızı yıkayın ve güzelce kurulayın. Unutmayın hijyen için kullanılan bütün ürünler özeldir, bu ürünleri ailenizle bile paylaşmayın.

AYAK MANTARI NEDENLERİ

Kategori: Uncategorised
Salı, 19 Mart 2019 tarihinde yayınlandı.
Super User tarafından yazıldı.

AYAK MANTARI NEDENLERİ

Mantarlar; ayak derisinde karşılaşılan enfeksiyonların önemli bir bölümünü oluşturur. Atlet ayağı olarak da isimlendirilen ayak mantarında, mantarlar cildin keratin tabakasına yerleşir ve yaşamını burada sürdürür. Mantarların sert keratin tabakasına yani tırnağa yerleşmeleri durumunda ise tırnak mantarı enfeksiyonu meydana gelir.

ATLET AYAĞI VEYA MANTAR ENFEKSİYONU

Çoğunlukla parmak araları ve ayağın alt kısmından başlayarak tırnaklara doğru yayılan bir cilt hastalığıdır. Çok dar ve hava akışı iyi olmayan ayakkabılar giymek, sentetik çoraplar kullanmak, ayakları iyi kurulamadan ayakkabı giymek gibi ayağın nemli kaldığı durumlarda ortaya çıkan bir tablodur.

Kuruluk, kaşıntı, yanma ve su toplama olarak kendini gösterir. Ayak mantarında; ayak hijyenine dikkat edilmesi, temizlikten sonra ayakların mutlaka kurulanması gerekir.

AYAK MANTARININ BELİRTİLERİ:

Parmaklar arasında şiddetli kaşıntı veya yanma

Özellikle parmak aralarında çatlama ve yarılma

Halkalar şeklinde kızarıklık ve döküntü

Soyulma

Su toplama

AYAK TIRNAKLARINDA MANTAR ENFEKSİYONU

Atlet ayağından, tırnaklara yayılan mantarların neden olduğu durumdur. Bununla birlikte maya ismi verilen mantar türleri de tırnak enfeksiyonuna neden olabilir. Mayalar çoğunlukla bir darbe sonrasında zayıflayan tırnaklara yerleşir.

Bu durumların dışında diyabeti olanlar ve aşırı terleme sorunu olan kişilerde de mantar sıklıkla görülür.

Tırnak yapısında kalınlaşma, renk ve şekil bozuklukları olarak kendini gösterir. Tırnaklar genel olarak sarımsı renktedir. Ancak beyaz leke ve çizgi görünümünde de oluşabilir. Baş ve serçe parmaklar mantarların en çok yerleşim yaptıkları parmaklardır. Bozulan tırnak yapısıyla beraber yürüme esnasında ağrılar ortaya çıkar.

Tırnaklarda oluşan mantar enfeksiyonları kendiliğinden iyileşme göstermez ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen vakalarda, yumuşak doku enfeksiyonları oluşabilir